IP Yönlendirme

Statik Yönlendirme

Arkadaşlar merhaba ;

Bugün Statik Yönlendirme konusunu işleyeceğiz. 

Router’da yönlendirme işlemleri yönlendirme tablolarına göre yapılır, peki yönlendirme tablosu nedir, ne işe yarar?

Yönlendirme tablosu router’a bir paket geldiğinde yönlendiricinin o paketi nereye yönlendirmesi gerektiğine dair rotaları içeren tablodur. Yani bir Router’ın erişebileceği network bilgilerinin bulunduğu Network Listesidir.

Örneğin bir Router’ın yönlendirme tablosunda 192.168.1.0 /24 olarak bir bilgi varsa, Router bu bilgi sayesinde hangi portundan çıkarak hangi next hop üzerinden bu Network’e ulaşabileceği hakkında bilgi edinmiş olur.

Yönlendirme tablosuna yönlendirme bilgileri farklı şekillerde eklenebilir.

Bunlardan birincisi Directly Connected Network’ler. Yani doğrudan bağlı olan Network’ler. Bunlar Router’ın interface’i için tanımlanan Network’lerdir. Bu Network’ler yönlendirme tablolarına otomatik olarak eklenirler.

Eğer interface down olursa veya yönetici tarafından kapatılırsa bu network yönlendirme tablosundan çıkarılır.

İkincisi Statik Route, yani statik yönlendirme yazarak yönlendirme tablosuna ekleme, burda da yönlendirme bilgileri yönlendirme tablolarına manuel olarak sitem yöneticisi tarafından eklenir.

Statik yönlendirme küçük topolojilerde ve çok fazla topoloji değişikliğinin olmadığı durumlarda kullanılır. Büyük topolojilerde kullanılması çok mümkün değil çünkü sistem yöneticisine aşırı derecede iş yükü getirebilir.

Örneğin Topolojide bir değişiklik olduğunda statik yönlendirme yönlendirme tablosunu otomatik olarak güncellemez. Sistem yöneticisi tarafından yönlendirmelerin tekrar girilmesi ve güncellenmesi gerekir. Bu nedenle de sistem yöneticisine aşırı derecede yük biner.

Statik yönlendirmenin en büyük avantajı Network’e ilave bir yük getirmez, yani ilave bir band genişiliği kullanımı olmaz.

Yönlendirme tablosuna yönlendirme bilgilerinin giriş şekillerinden üçüncüsüde  Default Route dediğimiz varsayılan rota.

Default Route’u statik yönlendirmenin bir biçimi olarak ele alabiliriz. Burada yönlendirme bilgileri manuel olarak girilebileceği gibi dinamik olarak Routing protokoller tarafından da bu bilgiler yönlendirme tablosuna eklenebilir.

Default Route genelde yönlendirme tablosunda bir hedef için spesifik olarak bir yol bulunmadığı durumlarda kullanılır.

Statik Yönlendirme hakkında daha ayrıntılı bilgi ve uygulamalar için UDEMY’de yayınlanan 200-301 CCNA Sınavına Hazırlık Eğitimi eğitimimize kayıt olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir