Network

NETWORK Nedir ?

Arkadaşlar Merhaba

Bu yazımızda Network ve Network Protokolü konularını işleyeceğiz.

Network veya türkçe ifadesiyle, iki veya daha fazla cihazın kaynaklarını paylaşmak maksadıyla birbirine bağlanmasıdır.

Bu paylaşılan kaynaklar yazılımsal veya donanımsal olabilir.

Örneğin yazılımsal olarak bir bilgisayardaki dosyanın diğer bilgisayar ile paylaşılması veya multimedya bir oyun için bilgisayarlardan birinin sunucu diğerinin kullanıcı olması yazılımsal paylaşıma örnektir.

Donanımsal olarakta bir bilgisayara bağlanan yazıcının paylaşıma açılması ve diğer bilgisayarın bu yazıcıyı kullanabilmesi donanımsal paylaşıma örnek olabilir.

Network için en az iki cihazın birbirine bağlanması diye ifade ettik. Bu bağlantı bakır kablo ile olabileceği gibi fiber optik kablo ile veya günümüzde en çok kullanılan wireless ile de olabilir.

Aslında hepimizin evinde internete bağlanmak için oluşturduğumuz bir Network vardır. İnternete erişmek için evimizde internet servis sağlayıcıdan almış olduğumuz ADSL Modem veya Kablo Modem bulunur. Bu cihazları biz hem modem, hem Switch hem Routerbazen de Firewall olarak kullanabiliyoruz. Bu cihazları kullanarak evimizde basit bir Network oluşturuyoruz. Bilgisayarımız, tabletimiz veya cep telefonumuz bu Modem üzerinden internete çıkarken  aynı zamanda birbirlerine de bağlanmış oluyorlar. Bu bağlantı bazı cihazlar ile kablo ile yapılırken bazı cihazlar ile wireless olarak yapılmış oluyor. İşte bu da basit bir Network‘e örnek oluşturabiliyor. 

Aynı zamanda biz bu Network‘ten milyonlarca web sayfasını barındıran, ağlar ağı dediğimiz internete yine binlerce aktif Network cihazı üzerinden geçip erişiyoruz. 

Yukarıdaki şekilde de görülen şirket modelini Network kavramının işlendiği model olarak görebiliriz.  Burada bilgi paylaşımı, yazılım ve donanım paylaşımı, güvenlik, merkezi yönetim ve destek kolaylığı gibi birçok konu Network’ün kurulmasıyla sorunsuz hale gelmektedir. Hatta Network‘e farklı lokasyonlarda bulunan şubeleri, Small Office Home Office (SOHO) olarak ifade edilen evimizi, küçük bir ofisi, veya günümüzde kullanılmaya başlayan hali ile sanal ofisi güvenli bir şekilde dahil edip genişletebiliyoruz.

Özetlersek Network’ü iki veya daha fazla cihazın kaynaklarını paylaşmak maksadıyla birbirine bağlanması dedik. Network‘ün çalışabilmesi için bu iki cihazın aynı dili konuşuyor olması gerekir. 

İnsanlarda olduğu gibi iki insanın anlaşabilmesi için nasıl aynı dili konuşması gerekiyorsa, biri türkçe konuşurken diğeri Ingilizce konuştuğunda anlaşamıyorlarsa her ikisi de türkçe konuştuğunda anlaşabiliyorlarsa iki cihazın da iletişime geçebilmesi için aynı dili konuşması gerekir. 

Ayrıca iki cihaz arasında iletişim kurulduğunda bilginin etkili bir şekilde aktarılması maksadıyla kuralların olması gerekir ve bu kuralların her iki cihaz tarafından uyulması gerekir.

İşte bu uymak zorunda oldukları belli kuralları olan aynı dile de protokol diyoruz. Network‘teki ismine de Network Protokolü diyoruz.  Network Protokolü‘nü aslında Network Cihazları arasında iletişimi yöneten bir dizi kurallar ve sözleşmelerdir diye tanımlayabiliriz.

Network Protokolleri olarak ilerleyen derslerde yoğun olarak üzerinde duracağımız konulardan biri olan ve 7 katmandan oluşan OSİ (Open System Interconnection) Modeli de Network için kabul edilmiş protokoller bütünüdür. 

OSİ Modeli‘nde belirtilen protokollere uyulması durumunda farklı üreticilerin cihazları arasında dahi etkili bir iletişim yani sorunsuz bir iletişim sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir