Network

SOHO Nedir ?

Small Office Home Office kavramı yani SOHO, Cisco eğitimleri süresince karşılaşacağınız çoğunlukla Cisco dökümanlarında görebileceğiniz bir kavramdır.
SOHO, evi veya küçük bir ofis ortamını ve onu çevreleyen iş kültürünü ifade eden bir terimdir. Günümüzde, ev ofisi veya küçük ofis bir çalışma ortamı için popüler hale gelmiştir, çünkü İnternet tabanlı teknolojiler, insanların e-posta, Web, VoIP ve uzaktan erişim yazılımlarını kullanarak evden veya küçük ofislerinden işverenleriyle iletişim kurmalarına izin vermektedir.
SOHO’da Home ofis kullanıcı sayısı 2 ile 5 arası, Small ofis kullanıcı sayısı da 2 ile 50 kullanıcı arası diye tarif edilmektedir.

SOHO’yu oluşturan network cihazlarına baktığımızda aslında evimizde bulunan cihazlardan çok farklı değildir,
Home Office’te internete bağlanmak için kullanılan ve bizim çoğu zaman router, switch ve firewall olarak kullandığımız bir modem, modeme bağlı bilgisayarlar, yine modeme bağlı ve tüm cihazların ortak çıktı alabildiği printer, ve sürekli iletişim halinde olabileceğimiz voip telefonlar bulunur.
Home Office e-posta pazarlama hizmetleri, SEO danışmanlığı, freelancer , online eğitim, veya e-ticaret gibi İnternet tabanlı işletmeler için ideal bir seçimdir. Ayrıca Home Office internet tabanlı teknoloji firmalarının masrafları minimuma çekmek, personel memnuniyetini artırmak, zaman tasarrufu sağlamak için uyguladıkları bir yöntemdir.

Small Office’te home ofisten farklı olarak kullanıcı sayısı artmaktadır. Kullanıcı sayısı arttığı için modem ile uç cihazlar arasına switch dahil olmaktadır. Modem yine yönlendirme için router özelliklerini, güvenlik içinde firewall özelliklerini yerine getirmektedir.

Small Office büyük firmaların bölgesel şubeleri için kullandıkları, internet tabanlı teknoloji firmalarının örneğin yazılım firmalarının yoğunlukla kullandıkları bir yöntemdir.
SOHO çalışanları küçük olmalarına rağmen sahip oldukları network cihazlarla işverenleri ile internet üzerinden sürekli irtibat halinde kalabilmektedirler. Küreselleşen dünyada en hızlı büyüyen segmentlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir